Article Contents


Article Contents

Print this article   Email this to a friend

News

Socialist International in the News


April 2013
Cape Verde


PAICV XIII Congress, 19-21 April 2013

http://asemana.sapo.cv/IMG/jpg_BEY_2213.jpg           http://asemana.sapo.cv/IMG/jpg_BEY_6797-1.jpg

JMN: “Se continuarmos neste ritmo ganharemos as eleições em 2016”
ASemana, 22 April 2013

VIDEO:

SG da Internacional Socialista satisfeito com governação do PAICV


RADIOTELEVISĀO CABOVERDIANA, 22 April 2013

Romania


PSD Congress, 19-20 April 2013

George Papandreou: Thanks to Ponta Government efforts, Romania is one of EU growing economies


Financiarul, 20 April, 2013
President of the Socialist International George Papandreou at the PSD Congress in... Read moreGeorge Papandreou: Datorită Guvernului Ponta, Romania e una dintre economiile din UE care cresc
Agenda de Iasi, 19 Ap
ril, 2013


Presedintele Internationalei Socialiste, George Papandreou, a transmis, vineri, la Congresul PSD ca a apreciat faptul ca in Romania deficitul economic a scazut cu 2,7% anul acesta datorita... Read more

 

George Papandreou: Datorită Guvernului Ponta, România e una dintre economiile din UE care cresc


RTV.NET, 19 April 2013

VIDEO:
Discursuri şi aplauze în prima zi a Congresului PSD
STIRI.TVR.RO, 19 April, 2013

Venezuela

 


Presence of the Socialist International among official observers of the presidential elections on 14 April 2013.
 
La Internacional Socialista apoya recuento de votos en Venezuela


La Internacional Socialista apoya recuento de votos en Venezuela


Elnuevodiario.com.ni, 16 April 2013


La Internacional Socialista expresó hoy en Caracas su apoyo al pedido de la oposición venezolana para que vuelvan a contarse los votos emitidos en las elecciones presidenciales...
Read moreLa Internacional Socialista apoya recuento de votos en Venezuela

 


Lainformacion.com, 16 April 2013

La Internacional Socialista expresó hoy en Caracas su apoyo al pedido de la oposición venezolana para que vuelvan a contarse los votos emitidos en las elecciones presidenciales del domingo... Read more

La Internacional Socialista apoya recuento de votos en Venezuela


terra.com
, 16 April 2013

Son muchos los que reclaman un recuento de votos
La Nueva Provincia, 16 April 2013


La Internacional Socialista se sumó ayer a la Organización de Estados Americanos (OEA) y a Estados Unidos al respaldar que se haga un recuento de todos los votos de las elecciones... Read more


Luis Ayala: Para generar certidumbre se deben contar todos los votos

EL Universal, caracas
, 16 April 2013

Luis Ayala: Para generar certidumbre se deben contar todos los votos.

El Secretario General de la Internacional Socialista reconoce que Venezuela vive una crisis político-institucional... Read more

 

 


Luis Ayala: para generar certidumbre y resolver la crisis político institucional "se deberían contar todos los votos"


Partido Un Nuevo Tiempo, 16 April 2013

El Secretario General de la Internacional Socialista reconoce que Venezuela vive una crisis político-institucional, y que la resolución de ésta pasa por el reconteo de la... Read more

Luis Ayala: "Venezuela merece salir de la incertidumbre con los resultados electorales"

 

entorno inteligente.com, 16 April 2013
El secretario general de la Internacional Socialista, Luis Ayala, ofreció este martes sus impresiones sobre los resultados del proceso electoral presidencial venezolano, en su carácter de... Read more
VIDEO:
Luis Ayala dice que Venezuela debe "buscar la verdad" para no "caer en situaciones mayores"


Noticias 24 venezuela, 16 April 2013

Iraq
First meeting of the SI Committee on the Kurdish People, Sulaimaniya, Friday 12 Avril 2013SI Kurdish Group Conference in Sulaymani


PUK Media, 12 April, 2013

The Kurdish Group from Socialist International held a conference under the supervision of Luis Ayala, the Secretary General of Socialist International...
Read moreBarzani: Kurds not willing to live under oppression, tyranny
Iraqi News, 11 April 2013
The President of Kurdistan Region, Masoud Barzani, assured that Kurds are not willing to live under oppression and tyranny...
Read morePresident Barzani receives SI Secretary General
PUK Media, 11 April, 2013

Mr. Massoud Barzani, President of Kurdistan Region today in Salah al-Din Resort received Luis Ayala, Secretary General of the Socialist International and the... Read more

Serokê Kurdistanê Mesûd Barzanî pêşwazî li Luis Ayala kir
Nefel, 13 April, 2013

 


Serokê Kurdistanê Mesûd Barzanî roja pêncşemê pêşwazî li sekreterê giştî yê Enternasyonala Sosyalêît Luis Ayala û heyeta pê re kir û destxweşî li avakirina Grupa Kurdî ya di nêv...
Read more

Luis Ayala: Divê madeya 140-ê bê cîbicîh kirin

 

 


11 April, 2013
Parêzgarê Kerkûkê Dr. Necmedîn Kerîm dohî li Dîwana Parêzgeha Kerkûkê pêşwazî li Sekreterê Giştî yê Rêxistina Sosyalîst Internasyonal Luis Ayala û şanda pêre kir... Read more


Luis Ayala; “Pêwîste madeya 140 cîbicî bibe
Kurdistan Press Agency, April 2013
Parêzgarê Kerkûkê Dr. Necmedîn Kerîm duhî li dîwana parêzgehê pêşwazî li sekreterê Giştî yê Rêxistina Sosyalîst Internasyonal Luis Ayala û şanda pêre kir... Read more


Sec-Gen of SI Arrives in Sulaimani

 


PUK, 10 April, 2013


The secretary-general of the Socialist International Luis Ayala arrived in Sulaimani... Read moreKomîteya Kurd li Sosyalîstîst Enternasyonalê pêk hat

Dengeazad, 13 April, 2013
Li dirêjahiya bas û pirsiyarên civîna pişdere ya rêxistina Sosyalîst Enternasyonala navnetewî de ku bo pêk anîna komîteyeke taybet bo Kurd di vê bizavê de hetibû ber bas û pêkanîna... Read more


Turkey
The SI observes the Ergenekon trial of a group of parliamentarians, academics, intellectuals and journalistsSilivri'de sürpriz izleyici


Gercekgundem.com, 8 April 2013

Duruşmanın sürpriz bir konuğu var. Sosyalist Enternasyonal Genel Sekreteri Luis Ayala, Ergenekon davasını izlemek üzere duruşma salonunda... Read more


Sosyalist Enternsonal izleyecek

 
April 2013
ANKARA – Silivri’de bugün görülecek Ergenekon davasini Sosyalist Enternasyonal Genel Sekreteri Louis Ayala, Etik Komisyon üyesi CHP Genel Baskan Yardimcisi Umut Oran ile izleyecek… Read moreAdaleti boğdular-Cumhuriyet
Umutoran.com, 9 April, 2013
Silivri hukuksuzluğuna karşı haykıran yurttaşlara soğuk havada tazyikli suyla, gazla müdahale Adaleti boğdular Ergenekon davasında, esas hakkındaki... Read more

 VIDEO:
Umut Oran Halk Haber TV


CHP TV, 8 April, 2013


Albania


Support to the coalition led by Edi Rama, SPA, Albania


Rama: Koalicioni do zgjerohet

Panorama, 8 April 2013
Kreu i PS komenton termat e bashkëpunimit me partinë e Ilir Metës: Nuk ka kushte.

“AK të mos jetë prodhim i diktaturës së korrupsionit... Read moreKoalicioni PS-LSI sjellë nesër Luis Ayala-n


ResPublica, April 2013

Nesër, pas një sërë takimesh me personalitete që mbështesin aleancën parazgjedhore PS-LSI, dy krerët e majtë do të presin Sekretarin... Read moreMeta-Ayala: Koalicion PS-LSI për të fituar zgjedhjet


Sport.albeu.com, 7 April 2013

Koalicioni parazgjedhor PS-LSI sjell sot në Tiranë, Sekretarin e Përgjithshëm të Internacionales Socialiste, Luis Ayala, i cili do të zhvillojë... Read more


Ayala në Tiranë, takime me Ramën e Metën
NOA.AL, 7 April 2013
Sekretari I Përgjithshëm I internacionales Socialiste, Luis Ayala, do të vizitoj sot Shqipërinë. Takimi I tij zhvillohet pas koalicionit mes PS dhe LSI-së… Read moreAyala: Koalicioni PS-LSI, zhvillim pozitiv për Shqipërinë
NOA.AL, 7 April 2013
Sekretari I Përgjithshëm I internacionales Socialiste, Luis Ayala vlerësoi, u shpreh sot pas takimit me kreun e LSI-së, llir Meta, se koalicioni mes…Read more

Meta: Objektivi ynë është integrimi
NOA.AL, 7 April 2013
Kryetari i lëvizjes Socialiste për Integrom, llir Meta u shpreh sot se objektivi i LSI dhe koalicionit ku bënë pjesë kjo forcës… Read more

Ayala takim me Metën e Ramën: Koha e qeverisë ka skaduar. PS-LSI, lajm i mirë për vendin
Panorama.com.al, 7 April 2013
Koalicioni parazgjedhor PS-LSI ka sjelle sot në Tiranë sekretarin e Përgjithshëm të Internacionales Socialiste, Luis Ayala, i cili ka zhvilluar... Read more

Ayala: Koha e qeverisë “Berisha" ka skaduar. Rama: Jemi të hapur për koalicion me çdo forcë politike
Shekulli.com.al, 7 April 2013
Sekretari i Përgjithshëm i Internacionales Socialiste, Luis Ayala, vizitoi sot Tiranën, ku u takua me kreun e PS-së Edi Rama dhe atë të LSI-së, Ilir Meta. Read more...

Meta vlerëson koaliconin, Rama: I hapur dhe për AK. 3 ligjet jo kusht me LSI
Balkanweb.com, 7 April 2013
Sekretari i Përgjithshëm i Internacionales Socialiste, Luis Ayala, tha të dielën në Tiranë se lëvizja botërore e socialdemokrate dhe familjes socialiste i ka ndjekur me interes gjatë viteve...
Read moreKoalicioni PS-LSI, Ayala: Garanton ndryshimin. Rama fton AK-në
IDEA, 7 April 2013
Sekretari I Përgjithshëm I internacionales Socialiste, Luis Ayala, ka mbërritur sot në Tiranë ku ka zhvilluar një takim me kreun e LSI-së, llir Meta dhe kryesocialistin Edi Rama…Read more


Meta-Rama në koalicion, Luis Ayala nesër në Tiranë

SOT News, 6 April 2013
Në lidhje me situatën aktuale në vend, pas koalicionit parazgjedhor PS-LSI, Sekretari i Përgjithshëm i Internacionales Socialiste, Luis Ayala vjen nesër në Tiranë... Read more

Koalicioni PS-LSI sjellë nesër Luis Ayala-n
ALBTIME, 6 April 2013
Nesër, pas një sërë takimesh me personalitete që mbështesin aleancën parazgjedhore PS-LSI, dy krerët e majtë do të presin Sekretarin e Përgjithshëm të Internacionales Socialiste... Read more

Luis Ayala nesër në Tiranë, takohet me Ramën e Metën

Durrës LAJM.com, 6 April 2013

Koalicioni parazgjedhor PS-LSI sjell nesër në Tirranë, Sekretarin e Përgjithshëm të Internacionales Socialiste, Luis Ayala, i cili do të zhvillojë takime… Read more
VIDEO:
Ayala: Koha e qeverisjes Berisha ka skaduar


Ayala në Tiranë pas bashkimit, takon Ramën dhe Metën


Albanian Screen TV, 7 April 2013